Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını almak için doğru yerdesiniz. 25+ yıldır yüzlerce bina güçlendirme projesi hayata geçirdik ve yaşam alanlarını çok daha güvenli hale getirdik. %100 müşteri memnuniyeti garantili çalışmalarımız hakkında bilgi almak için 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Keşif ve Fiyat Teklifi

 1. Anasayfa
 2. Bina Güçlendirmeleri
 3. Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirmesi neden yapılır? Binalar en temel yaşam alanlarıdır ve binalarda güvenlik her şeyden önce gelir. Geçmişten günümüze yaşanan ve kayıplarla neticelenen depremlerde can ve mal kayıplarının en temel nedeni binaların dayanıksız olmasıdır. Oysa bina güçlendirme ile yaşam ve çalışma alanlarınıza yapısal takviyeler yapılabilmekte, depreme dayanıklı hale getirilebilmektedir.

Karbon fiber güçlendirme hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/karbon-fiber-guclendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bina güçlendirmenin avantajları nelerdir? Yapı güçlendirme sayesinde eski yapılarınız kurtarılabilmekte, depreme güvenli yapılara dönüştürülebilmektedir. Oldukça geniş kapsamlı bir çalışma olan bina güçlendirme, mevcut binanızın kullanım amacına uygun biçimde yeterli yapı güvenliğine sahip olmaması halinde yapılır. Binanın kolon, kiriş, perde gibi taşıyıcı sistemleri iyileştirilerek daha güvenli ve konforlu hale getirilir.

Neden Yapı Güçlendirme Yapılmalı?

Güvenlik, mühendislik hizmeti almayan her yapının en önemli meselelerinden biridir. Özellikle imar affından yararlanan vatandaşlara tanınan deprem güçlendirme hakkı aslında çok önemlidir. İmkanı olan ev sahiplerinin binaları için mutlaka mühendislik hizmeti alması ve gerekli görülmesi halinde yapı güçlendirme yaptırması şiddetle tavsiye edilir.

Bina güçlendirmeye neden ihtiyaç duyulur sorusu en çok akla gelenlerdendir. Profesyonel inşaat firmaları tarafından sağlanan bina güçlendirme çalışmaları deprem riski ya da yıkılma riski olan binalara uygulanabilmektedir. Ayrıca bina güçlendirme çalışmalarıyla var olan binayı sağlamlaştırmak, gelecekteki olası tehlikelerin önüne geçilmesi adına da yapılabilmektedir. 

Bina güçlendirme maliyeti hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/bina-guclendirme-maliyeti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapı güçlendirmenin avantajları nelerdir? Yapı güçlendirme başlıca şu durumlarda büyük avantaj sağlamaktadır:

 • Yönetmeliklerin değişmesi
 • Kullanımın değişmesi
 • Uygulama zaman avantajı
 • Mevcut şartların korunması.

Bir binada bina güçlendirme gerekip gerekmediği çeşitli uygulamalarla netleştirilebilir. Bu noktada özellikle binanın yapısal riski ölçülmelidir. 

Bina risk durumuna nasıl bakılır? Bir binanın riskli olup olmadığı konusunda bakılması gereken başlıca noktalar şunlardır:

 • Bina projesiz olarak yapılmışsa,
 • Binaya projede yer almayan kat ekleme gibi eklemeler yapılmışsa,
 • Binada projede yer almayan eksiltmeler yapılmışsa, özellikle kolonlar yıkılmış, kiriş ve perdelerde delikler açılmış, donatılar kesilmişse,
 • Zeminin özellikleri proje aşamasında iyi değerlendirilmemişse,
 • Kullanılan malzeme özellikleri ve miktarları projeye uygun değilse,
 • Yapı, planda düzensizse,
 • Yapı düşey düzlemde düzensizse,
 • Donatı detayları uygun değilse,
 • Bir hasar yeri ve hasar türü kontrolü sağlanamıyorsa,
 • Bina zamana bağlı olarak hasar almışsa,
 • Kısa kolonlar bulunuyorsa,
 • Bina daha önce depremde hasar almışsa.

Bütün bu durumlarda binalar depremin büyüklüğü ya da şiddetine göre riskli hale gelebilir. Bilinen fay hatlarına yakınlaştıkça risk durumu artar. Bütün bunlar binanın dayanımını etkilediğinden bina depreme dayanıksız olur ve risk seviyesi yükselir.

Karbon elyaf güçlendirme hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/karbon-elyaf-guclendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her binada bina güçlendirme yapılabilir mi? Teknik olarak her binada güçlendirme yapılabilir ve bina güçlendirilebilir. Fakat bu noktada maliyet yaklaşımı devreye girer. Eğer güçlendirme maliyeti binanın yeniden yapım maliyetine yaklaşıyorsa binanın yıkılarak yeniden yapılması daha uygundur. Mevcut imar durumundaki ciddi azalışlarda yapı güçlendirme maliyeti yüksek çıkarsa da güçlendirme yaptırmak kat maliklerine daha fazla değer sağlayacaktır.

Yapı ve Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme nasıl yapılır? Teknik olarak her yapının bir ömrü vardır. Fakat binaların kullanımı sırasında tasarımda öngörülmeyen çevresel etkiler veya tasarım yüklerinin üzerinde zorlanması sonucu binalarda güvenlik riski olabilir. Çevresel etkiler arasında suya maruz kalma en yaygın olanı iken zorlamaya da binanın farklı amaçlarla kullanılması örnek verilebilir.

Bir binada bina güçlendirme yapılabilmesi için ilk olarak mevcut binanın yeterince güvenli olup olmadığı deprem mühendisleri tarafından incelenmelidir. Bu işleme bina performans testi veya deprem testi adı verilmektedir.

İnşaat firmaları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/insaat-firmalari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Binanın mevcut projesiyle bina rölevesi arasında fark olup olmadığına bakılmalıdır. Taşıyıcı elemanlarda proje ile herhangi bir farklılık olup olmadığı belirlenmelidir. Binanın zemin etüdü ve karot analizleri ile binanın performans haritası çıkarılmalıdır. Bunlara göre yapı güçlendirme çalışması için bir genel rapor hazırlanır ve analizler bitirilmiş olur. Güçlendirme analizleri sonrasında binaya en uygun güçlendirme modeli ve yaklaşık maliyet ortaya çıkarılır.

Bina güçlendirme fiyatları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/bina-guclendirme-fiyatlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapı güçlendirme nasıl yapılır? Günümüzde mevcut yapıların büyük çoğunluğu bugünkü şartlara uygun inşa edilmemiştir. İnşa edilmiş olanlar da zamanla ya da yaşanan depremlere bağlı olarak depreme dayanım gücünde azalmalar olmuştur. Bina güçlendirme ile yapı revize edilecek, hayat verilecektir. Ancak gerekli analizler yapılmadan yapının genel özellikleri, malzeme ve zemin hususunda gözlem ve deneyler yapılmadan kesinlikle yapı güçlendirme yapılmamalıdır. Bu durumda yapısal riskler daha da arttırılmış olur.

Bina Güçlendirme Maliyeti Ne Kadar?

Bina güçlendirme yöntemleri nelerdir? Binasında ne tür güçlendirme yapılabileceğini merak edenlerin en çok araştırdıkları konulardan biridir. Türkiye’de betonarme yapıların güçlendirilmesinde beton, çelik, karbon fiber (fiberbond) gibi malzemeler tercih edilmektedir. Daha çok kolon güçlendirme için tercih edilen bu malzemeler özelliklerine göre kimi avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Mesela eski bir betonarme sisteme sahip kolonda çelik bir malzemeyle bina güçlendirme yapılırsa avantaj sağlamaktadır. Fakat bu beton üzerine daha kaliteli bir betonla kaplama yapılırsa bu dezavantaj teşkil etmektedir. Çelikte ise şekil verme sorunlarıyla karşılaşılabilmektedir.

Bina güçlendirme maliyeti hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/bina-guclendirme-maliyeti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karbon fiber yapı güçlendirme nasıl yapılır? Bina güçlendirme yöntemleri arasında kullanılan karbon fiber uygulamalar güçlendirme yönetmeliğiyle onaylanan uygulamalardır. Karbon fiber, karbon ve reçine karışımı, lifli bir malzemedir. Kolona sarılması suretiyle çeliğe eşit oranda bir güçlendirme sağlayabilir. Aynı zamanda bina güçlendirme yöntemleri arasında en hızlı uygulanabilecek, en az zaman alabilecek olandır. 

Filiz ekimi ya da duvar ekimi de düşük maliyetli, demir ve çelikten örülerek oluşturulan bir yapı güçlendirmedir. Filiz ekimi işleminden sonra mantolama, beton delme, beton kesme, iç, dış cephe güçlendirme gibi işlemler daha rahat yapılabilir.

İstinat duvarı güçlendirme nasıl yapılır? İstinat duvarları dahil bina güçlendirme yöntemleri binaların özelliklerine göre tercih edilir. Yaygın olarak kullanılan yöntemlerin başında şunlar gelir:

 • Mantolama veya gömlek geçirme
 • Kanat ekleme
 • Yeni ve eski betonları kaynaştırma
 • Kolon mantolama
 • Çelik mantolama
 • Betonarme mantolama
 • Epoksi enjeksiyonu.

Çelik yapı güçlendirme nasıl yapılır? Çelik bina güçlendirme yapının statik durumu analiz edilerek yapılabilir. Betonarme güçlendirme düşük maliyeti ile en fazla rağbet görendir. Her yapının deprem ya da çeşitli darbelere gösterdiği mukavemet ve titreşim hareketi farklı olduğundan güçlendirme uygulamaları da ona göre yapılmalıdır.

İstinat duvarları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/istinat-duvarlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bina güçlendirme karbon lifi polimer uygulaması eski yapılar için oldukça etkili bir güçlendirme metodudur. Hangi yapı güçlendirme yöntemi olursa olsun yeni bir bina yapılıyormuş gibi ele alınmalıdır. Özellikle beton kesitlerindeki eksilme ve beton demirlerinin paslanması çok büyük risktir. Kiriş ve kolon mantolama ile temel kuvvetlendirme en sık başvurulan güçlendirme işlemlerindendir.  Firmamız ahşap zemin kaplama gibi her türlü güçlendirme işlemini gerekli analizler sonrasında başarıyla yapmaktadır.

Kolon güçlendirme hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/kolon-guclendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bina güçlendirme maliyeti ne kadar? Bina güçlendirme maliyeti ne kadar sorusu binasını gücendirmek isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Güçlendirme fiyatları birçok etkene göre değişmektedir. Hassas, meşakkatli ve detaylı bir sürecin sonunda yapı güçlendirme fiyatları belirlenmektedir. Binanın ölçüleri, güçlendirme yöntemi en temel etkenlerdir. İstinat duvar yapımında olduğu gibi yapı güçlendirme ihtiyaçlarında da en iyi hizmeti, en uygun fiyata firmamızda bulabilirsiniz.

Binalarınızı Güçlendirme ile Riskleri Azaltın?

Binalarınızın güçlendirme için yapılabilecek yanlış işlemler riskleri önlemek şöyle dursun, ortada olmayan sorunlarla bile karşılaşılmasını sağlayabilir. Profesyonel işlemlerimizle sizleri tüm risklere karşı koruma altına alıyoruz. Binaların güçlendirilmesi ve istinat duvarları için kullandığımız yöntemlerle, fazlasıyla güvenliği vadediyoruz.

İstinat duvarları hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/istinat-duvarlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Binaların güçlendirilmesi için kullanılan malzemeler hangileridir? Güçlendirme uygulamalarında karbon fiber, beton ve çelik malzemeler kullanılmaktadır. Beton kolonlarda çelik malzeme fayda sağlamaktadır. Beton üstüne tekrar daha iyi bir beton kaplanması olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Karbon fiber malzemesi reçine ve karbonun karışımı şeklinde elyaf bir malzemedir. Süre bakımından en çabuk uygulanabilen yöntem olmaktadır.

Binaların güçlendirilmesi için kullanılan yöntemler nelerdir?

 • Kanat ekleme seçeneği,
 • Gömlek geçirme ya da mantolama,
 • Çelik ve kolon mantolama,
 • Epoksi enjekte etme yöntemi,
 • Betonarme mantolama seçenekleri güçlendirme süreçlerinde kullanılmaktadır.

İstinat duvarları ve bina güçlendirme uygulamalarımızın yanında farklı işlemleri de gerçekleştiriyoruz. Bahçe kamelya gereksinimlerinizde sizlere yardımcı oluyoruz. Bir diğer hizmet seçeneğimiz olan ahşap zemin kaplama uygulamalarımızı titizlikle yürüterek keyfinizin katlanmasını sağlıyoruz.

Karbon elyaf güçlendirme hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için sonucyapi.com/karbon-elyaf-guclendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Beğeninize sunmuş olduğumuz oldukça çeşitli hizmet seçeneklerimizle, her zaman en çok faydayı kazanmanızı hedefliyoruz. Dile kolay, 25 yıllık sektör tecrübemizle hiçbir müşterimizi yarı yolda bırakmıyoruz. En kaliteli malzemeleri, alanında uzman ustalarımızla buluşturarak hizmet kalitemizi zirveye taşıyoruz. Kesintisiz bir anlayışla devam ettirdiğimiz hizmetlerimizden anında yararlanabilmeniz adına günün her saati destek sağlıyoruz.

Gönder
1
7/24 Hemen Fiyat Al
Hemen Fiyat Al
7/24 hemen cevap veriyoruz, size nasıl yardımcı olabiliriz.
Call Now Button